طرح توجيهي راه اندازی فروشگاه عطاری -فرصت سرمايه گذاري ١١٦

بعد از بررسی‌های انجام شده به این مهم دست یافتیم که نخستین نکته برای تاسیس این کسب‌و‌کار، داشتن علاقه و عشق به طب سنتی و داروهای گیاهی است، چرا‌که اگر علاقه‌ای در کار نباشد پس از مدت کوتاهی فضای سنتی عطاری و بوهای تند گیاهان دارویی موجب بی‌حوصلگی شما می‌شود و به‌زودی این شغل را رها می‌کنید. همچنین باید اطلاعاتی از طب سنتی داشته باشید، البته می‌توان از یک مشاور پزشکی یا حتی افرادی که در این حوزه تجربه دارند استفاده کرد‌ اما بهترین کار این است که خود مدت حداقل سه ماه به کارآموزی یک عطاری قدیمی بروید یا در کلاس‌هایی که توسط جامعه گیاه‌درمانی با همکاری دانشگاه جامع برگزار می‌شود شرکت کنید تا مدرک مربوط به طب سنتی را دریافت کرده و با خواص داروها و گیاهان آشنا شوید، به هرحال خیلی پیش می‌آید که مشتری‌های شما از قبل نمی‌دانند چه می‌خواهند و به راهنمایی و تجویز شما نیاز دارند، پس اگر شرط اولیه را دارید مراحل زیر را یک به یک اجرا کنید تا یک کسب‌و‌کار عاشقانه به راه بیندازید.
نخستین گام عملی برای تاسیس یک عطاری، اخذ مجوز از اتحادیه عطاری‌هاست‌ که با یک درخواست از سوی فرد شروع می‌شود، سپس در راستای همین درخواست باید سری هم به وزارت بهداشت بزنید تا آنها از محل مورد‌نظر شما بازدید و برای شما کارت بهداشت صادر کنند. بعد از گرفتن کارت بهداشت، اتحادیه به شما یک جواز کسب می‌دهد و می‌توانید کار خود را شروع کنید. تحقیقات نشان می‌دهد صدور جواز برای تاسیس عطاری براساس گستردگی فعالیت و متراژ مغازه بین شش‌ماه تا یک‌سال طول می‌کشد. از شرایط صدور مجوز هم می‌توان به کاشی یا سرامیک بودن تمام مغازه تا سقف و نصب دوربین مداربسته اشاره کرد.
کمینه متراژ یک عطاری حدود 12‌متر است. تجهیزات خاصی هم برای این کسب‌و‌کار نیاز نیست؛ شما باید یکسری قفسه و محفظه برای نمایش و نگهداری داروها و گیاهان داشته باشید که به گفته فعالان این عرصه بین دو تا چهار میلیون هزینه‌‌ دربردارد.
برای شروع کسب‌و‌کار هم حداقل باید 15 تا 20 میلیون تومان جنس بخرید. این اجناس شامل چند دسته می‌شود؛ دسته اول عرقیجات است که معمولا از کاشان تهیه می‌شوند، دسته دوم گیاهان دارویی است که اغلب از سمت مشهد تهیه می‌شوند و در نهایت محصولات بسته‌بندی شده که می‌توان از شرکت‌های تولیدکننده آنها تهیه کرد. البته هر سه دسته اجناس گفته شده در بازار بزرگ تهران هم یافت می‌شوند، اما طبیعتا قیمت بالاتری نسبت به مرکزهای تهیه دارند.
فروش روزانه شما بین 30 تا40 درصد سود است و مابقی آن سرمایه شماست. یعنی در بهترین حالت شما از فروش هر محصولی 40درصد سود می‌کنید که به نظر مبلغ خوبی می‌آید.
خ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 1 =