طرح توجيهي تولید پوشاک کودک-فرصت سرمايه گذاري٢١٦

سالانه حدود یک میلیون و 500هزار کودک در ایران متولد می‌شوند و با توجه به این میزان ولادت، بازار خوبی برای تولید پوشاک نوزادان مهیا است و برای هر نوزاد سالانه بیش از 30 قطعه انواع لباس مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر تا سن 11سالگی را هم به‌عنوان دوران کودکی به حساب بیاوریم، بیش از 10میلیون نفر در این سنین قرار دارند و هر کودک سالانه حداقل به 20قطعه لباس نیاز دارد. شاید همین اعداد و ارقام بتواند انگیزه‌ای برای سرمایه‌گذاری در بازار پوشاک کودک باشد، البته به شرط آنکه معضل قاچاق لباس بچگانه حل شود و امنیت سرمایه‌گذاری به‌وجود بیاید.
اما برای راه‌اندازی یک کارگاه کوچک به 100میلیون تومان سرمایه اولیه نیاز است و در چنین کارگاهی می‌توان برای حداقل پنج‌نفر اشتغال‌زایی کرد. اما راه‌اندازی یک کارخانه بزرگ و دارای برند به بیش از 10میلیارد تومان سرمایه اولیه نیاز دارد و می‌تواند برای بیش از 100نفر اشتغال‌زایی داشته باشد. در کشور ما 25 تا 30درصد تولید پوشاک مربوط به پوشاک کودک است و سالانه حدود 30هزار تن لباس بچگانه تولید می‌شود.
دوخت هر یک از قطعات پوشاک کودک ماشین‌آلات خاص خود را می‌خواهد زیرا دامنه لباس بچگانه مانند سایر سنین از لباس خانه تا لباس مجلسی را در برمی‌گیرد. این در حالی است که هیچ یک از ماشین‌آلات مورد نیاز در داخل کشور تولید نمی‌شود زیرا دانش فنی آن را در اختیار نداریم و از همین رو تولید این ماشین‌آلات کار مقرون به صرفه‌ای نیست و سرمایه‌بر است. صادقی با بیان این جملات، اضافه می‌کند: قیمت ماشین‌آلات از 2‌میلیون و 500هزار تومان تا 100میلیون تومان متغیر است و اغلب از چین، ژاپن، آلمان، سوییس و ترکیه وارد کشور می‌شوند.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

28 − 26 =