طرح توجيهي توليد فيلم هاي پلي اتيلني چند لايه-فرصت سرمایه گذاری شماره 13

هدف از ارائه طرح توجيهي توليد فيلم هاي پلي اتيلني چند لايه معرفي آن به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری است که در این مطلب به معرفی آن می پردازیم.
عبارت فيلم به لايه نازكي از ماده اطلاق مي شود كه داراي پيوستگي منظم و با قابليت انعطاف بالا مي باشد. يك فيلم ممكن است داراي يك يا چند لايه از مواد مختلف باشد. ضخامت فيلم ها متغير است و از 0.5 میکرو متر تا 1mm مي تواند باشد.
خصوصيات فيلم هاي مختلف بيشتر به ماده سازنده آن وابسته است البته اثر مواد افزودني و بهبود دهنده ها نيز در خصوصيات اين فيلم ها بي تاثير نمي باشد. مواد اوليه فيلم ها بيشترين تاثير را روي قيمت تمام شده اين محصولات دارد.
انواع فيلم هاي توليد شده در طول سالهاي 1930 تا 1950 به شرح زير مي باشد:
1- فيلم هاي پلي وينيل كلرايد از سال 1930 به بعد گسترش یافتند.
2- فيلم هاي پلي اتيلن سبك از سال 1940 به بعد گسترش یافتند.
3- فيلم هاي دو جهته پلي استر و پلي پروپيلن (BOPP) از سال 1950 توسعه و گسترش یافتند.
امروزه استفاده از چند لایه ها مخصوصا فیلم پلی اتیلنی رواج پیدا کرده و کاربرد و کارایی این مواد بیشتر شده است.
LDPE,LLDPE که ماهیت شان بر پایه پلی اتیلنی محور اصلی بحث ما هستند.آنها گرانول هایی از خانواده پلی اتیلن هستند و در صنعت لفافهای پلاستیک به طور کلی به عنوان LLDPE شناخته می شوند. LDPE,LLDPE به تنهایی کاربرد محدودی در بسته بندی دارند و همواره به صورت ترکیب با هم و یا پلیمر های دیگر مانند HDPE بکار گرفته می شوند و خواص مفیدی را در صنعت ارائه می دهند.
توجه بیشتر به این ماده سرمایه گذاری در تولید آن رانیز افزایش داده است.امروزه یکی از رایجترین نوع تولید فیلم LDPEبرای کیسه های شیر سه لایه و پنج لایه باشد اما در گذشته صرفا به علت ارزانی از آن استفاده میشده است.
ایران از جمله کشورهایی است که گرید خوبی از پلی اتیلن یعنی LDPE,LLDPE را تولید می کندولی در تولید لفاف های بسته بندی از جنس این مواد پدیده خاصی را عرضه نکرده است.میتوان به کاربردهای عمومی این پلیمردر لفاف سه لایه شیر , فیلم استرچ , فیلم شرینک و … اشاره کرد. اینها به طور تخصصی به بازار عرضه نمی شوند و اگر هم عرضه شوند توسط افراد متخصص عرضه نمی شوند.
یکی از نگرشهای سازندگان ماشین آلات تولید لفاف های چند لایه این بوده که تولید کنندگان لفاف بتوانند محصول ارزانتری را تولید کنند.یعنی خواص مکانیکی و فیزیکی لفاف با گرانولهای ارزانتر و حتی گرانول بازیافتی تامین شود که در این پروسه حفاظت محتوی بسته از مواد باز یافتی مد نظر است.
نمونه های آمریکایی و چینی که در بازار یافت می شود سفیدی (Brightness ) کمتر از80% دارندکه براحتی می توان روی آن نوشت, یعنی مسئله بازیافت در صحنه حضور دارد و در فرایند تولیدافزوده شده است و این نکنه ایست که در ایران به آن توجه نمی شود.
در مورد پاکتهای دو پک که در بسته بندی آبمیوه ها استفاده می شود ایران یکی از مصرف کنندگان بزرگ آن
می باشد.تولید فیلم دوپک نیاز به فیلم دارد,LLDPE.در حال حاضراین فیلم از اسپانیا ,ترکیه و بعضی کشورها ی دیگر به ایران وارد می شود.البته بتازگی تولید این فیلمها در ایران نیز آغاز شده است.
آن چیزی که معمول بازار است و همه استفاده می کنند فیلمهای عریض کشاورزی , فیلمهای مورد کاربرد در عملیات ساختمانی و کیسه های محصولات بازار های میوه و تره بار بوده است. در زمینه چاپ و بسته بندی نیز با فرا گیر شدن چند لایه ها , لمینت پلی اتیلن در تولید لفاف بسته بندی آب میوه , بسته بندی دارویی , سموم مکملها , شیر خشک , غذای کودک و سایر مواردی که نیازمند لایه پلی اتیلنی باشد تعریف شده است.بنابراین بازار تخصصی فیلم پلیاتیلنی و نیازهای تخصصی آن در حال گسترش است.
جا دارد در کشوری که دارای ظرفیت های قوی در تولید گرید های متنوع پلی اتیلن است تولید تخصصی این کالا هم مورد توجه قرار گیرد.
کد آیسیک توليد فيلم هاي پلي اتيلني چند لايه
طبق اطلاعات بدست آمده از سامانه اطلاع رساني وطلرت صنعت معدن و تجارت محصول مورد مطالعه طرح طبق كدهاي زير قابليت توليد را دارا مي باشد.
شماره تعرفه گمرکی فيلم هاي پلي اتيلني چند لايه
در داد و ستدهای بین المللی جهت کد بندی کالاها در امر صادرات و واردات و تعیین حقوق گمرکی و سود بازرگانی، بیشتر از دو نوع طبقه بندی استفاده می شود. یکی از طبقه بندیها نامگذاری بروکسل و دیگری طبقه بندی مرکز استاندارد تجارت بین الملل می باشد.
روش طبقه بندی مورد استفاده در بازرگانی خارجی ایران، طبقه بندی بروکسل است که بنابر نیازها و کاربردهای خاص موجود، بعضاً تقسیم بندیهای بیشتری در زیر تعرفه ها انجام گرفته است.
تعرفه 39201050 با عنوان ” صفحه ،ورق یاتیغه ا سترچ ازپلیمرهای اتیلن” برای پای محصول مورد مطالعه طرح موجود می باشند.
استاندارد هاي توليد فيلم هاي پلي اتيلني چند لايه
جهت عرضه هر کالاى مصرفى در بازار، داشتن کیفیت بالا از اهم وظایف تولید کننده میباشد در این راستا رعایت استاندارد هاى ملى جهت مصرف داخلى و استانداردهاى بین المللى و جهانى جهت صادرات الزامى است. از طرف دیگر هرکالائى در بازارهاى مختلف رقبائى داشته و لازم است جهت بالا بردن میزان فروش در میدان رقا بت، حداکثر کیفیت به موازات کاهش قیمت تمام شده مورد نظر باشد. جهت رسیدن به این امر باید استانداردهای ملى و جهانى را جهت رسیدن به حداقل کیفیت مطلوب مدنظر داشت. در زیر استانداردهاى موجود درخصوص مواد اولیه و محصول قید شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 50 = 55