طرح توجیهی تولید MDF از ضایعات نخل-فرصت سرمایه گذاری شماره 15

در جهان امروز ،چوب به علت زیبایی های خاص خود و پیوند میان انسان و طبیعت ،دارای کاربرد فراوانی است.در جوامعی که تولیدات چوب پایین است ،سعی شده است از طریق واردات از سایر کشورها این نیاز را مرتفع سازند.میزان برداشت چوب از جنگل های ایران برای مصرف سوخت نیز بالغ بر 67 هزار متر مکعب اعلام شده است.تولید چوب اره شده نیز 50 هزار متر مکعب اعلام شده است. واردات چوب سوخت توسط ایران یک هزار متر مکعب و چوب اره شده 909 هزار متر مکعب اعلام شده است.از سویی دیگر ایران از بزرگترین تولید کنندگان خرما در دنیا به شمار میرود.و طبق آمار 13/95 درصد از تولید جهان در اختیار ایران قرار دارد .طبق بررسی های انجام شده زائدات درخت نخل را می توان در چهار گروه دسته بندی نمود:
1-میوه خرمای درجه سه 2-هسته خرما 3-زائدات حاصل از هرس نخل 4-تنه درخت نخل
از ضایعات خرما در موارد متعدد میتوان استفاده نمود .برخی از این روشها نیاز به فن آوری پیشرفته دارند و برخی نیز با امکانات محدود قابل اجرا می باشند. علاوه بر موارد یاد شده استفاده از ضایعات چوبی خرما جهت ساخت نئوپان و تولید MDF مورد توجه قرار گرفته و پیشرفت هایی نیز حاصل شده است.
اهمیت طرح تولید MDF از ضایعات نخل
تخته فیبر نیمه سنگین یکی از جدید ترین انواع اوراق فشرده چوبی است که به دلیل دارا بودن قابلیت های متنوع و گاه منحصر به فرد با استقبال فوق العاده ای روبه رو شده است.این محصول ضمن دارا بودن خواص شبیه سایر اوراق فشرده چوبی دارای برخی خواص برتر نیز می باشد که باعث ارتقاء بازار آن در بین سایر اوراق فشرده چوبی مانند تخته خرده چوب(نئوپان)تخته لایه،تخته فیبر سخت و … شده است.در واقع این محصول(MDF) ابتدا به عنوان جایگزین اوراق فشرده چوبی مطرح بوده و سپس در کاربردهای جایگزین چوب نیز به کار رفته است.
تولید انواع مختلف این محصول در جهان دامنه کاربرد آنرا بسیار وسیع کرده است. امروزه می توان تخته فیبر های نیمه سنگین MDF بسیار متنوعی از جمله تخته های سه لایه یا یکنواخت و همگن،تخته های نازک و ضخیم در ابعاد مختلف ،تخته های تبدیل به سایز شده ،روکش شده،ابزار خورده،و…. را در بازار های جهانی یافت.
خلاصه بررسي فنی، مالی و بازار طرح تولید MDF از ضایعات نخل
پیش بیني ظرفیت و تركیب تولید : 1000 تن در سال
مساحت زمین: 8000 متر مربع
زیربنای ساختمان تولیدي : 2692 متر مربع
امکانات زیربنایي مورد نیازطرح توجیهی تولید MDF از ضایعات نخل
– میزان آب مصرفی: 13750 مترمکعب در سال
– میزان برق مصرفی: 1056000 کیلووات در سال
– میزان گاز مصرفی: 82500 متر مكعب
تعداد و ترکیب نیروی انساني طرح تولید MDF از ضایعات نخل: 26 نفر

1 دیدگاه در “طرح توجیهی تولید MDF از ضایعات نخل-فرصت سرمایه گذاری شماره 15

 • مهر 5, 1397 در 2:31 ب.ظ
  Permalink

  سلام. وقت بخیر. طرح کامل اینو چطور میتونم دریافت کنم
  خیلی اورژانسی جواب بدین ممنون میشم
  09390958366

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

28 − = 20