طرح توجیهی تولید پی یو (پلی اورتان) -فرصت سرمايه گذاري٨٠

پلی اورتان» (Polyurethane) یا «PU» یک ماده پلیمری محسوب می شود که با ترکیب شیمیایی خاص خود در صنایع مختلفی مانند مبلمان، ساخت وساز، خودرو، بسته بندی و کفش به کار می رود. حجم مقاوم و سخت این ماده باعث شده در زیره کفش کاربرد فراوانی داشته باشد و به طور همزمان در صنایع مذکور مورد استفاده واقع شود.
جالب است بدانید که میزان استفاده از این ماده در صنعت کفش نسبت به دیگر صنایع بسیار کمتر است بنابراین در این گزارش پس از تبیین محصولات مختلف پی یو، پراکندگی جغرافیایی بازار این صنعت و موارد کاربرد آن را برخواهیم شمارد.
با اینکه تولید داخل در این حوزه بسیار پایین است و ماهانه حدود یک میلیون تن تولید در این حوزه داریم اما بازار بسیار بزرگی در کشور برای این ماده وجود دارد، طوری که سالانه 47 میلیون تن پی یو وارد ایران می شود.
چشم انداز جهانی صنعت پی یو تا سال 2023
فوم انعطاف پذیر پی یو، باعث گرایش بسیاری از صنایع جهانی نسبت به این محصول شده است به طوری که محققان اقتصادی روند رشد قابل توجهی را در بازار این محصول پیش بینی می کنند. حضور مواد پلیمری در صنایع جهانی، یکی از دستاوردهای جدید تجاری و صنعتی دنیای امروز است و به طور خاص پلی اورتان نیز از این روند برکنار نبوده و در بسیاری از صنایع کاربردی جهان حضور داشته به طوری که ارزش این بازار در سال 2015 برابر با 51.5میلیارد دلار بوده است.
همچنین با توجه به تقاضای روزافزونی که نسبت به این ماده پلیمری با خاصیت انعطاف پذیری بالا در سطح جهان دیده می شود، محققان اقتصادی پیش بینی می کنند ارزش این بازار تا سال 2023 به 77میلیارد دلار برسد.
میزان سرمایه گذاری مورد نیاز واحد تولید پی یو
ماشین آلات ایرانی تولید پی یو حدود 400 میلیون تومان قیمت دارند درحالی که دستگاه آلمانی ازما حدود 600 تا 700 هزار یورو است.
میزان سرمایه گذاری ثابت با ماشین آلات آلمانی : 3.2 میلیارد تومان
میزان زمین مورد نیاز : 8000 مترمربع
سطح زیربنا سالنها : 3400 مترمربع
پیش بینی نرخ بازدهی طرح : 38 درصد
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

69 − = 59