طرح توجیهی تولید آدامس -فرصت سرمايه گذاري٦٦

? آدامس از جمله محصولاتی است که طی چندین دهه توانست محبوبیت زیادی بین انسان ها پیدا کند و می توان گفت منهای برخی مشکلات غیربهداشتی که ممکن است برای دهان و دندان ایجاد کند، یکی از محبوب ترین جویدنی های مردم جهان است که خصوصا با داشتن طعم ها و اشکال مختلف، در بین نوجوانان و کودکان محبوبیت زیادی پیدا کرده است.
با توجه به گرایشی که اغلب مردم جهان نسبت به این محصول نشان داده اند، محققان پیش بینی می کنند نرخ رشد سالانه بازار این محصول تا سال 2019 بیش از 7درصد باشد.
وضعیت تولید آدامس در ایران
براساس مطالعات میدانی دور از ذهن نیست که بگوییم گردش مالی این صنعت در کشورمان چیزی حدود 1000 میلیارد تومان است، که از این رقم 200میلیارد تومان تولید داخل و باقی از طریق واردات محقق می شود. نکته جالب در این زمینه مربوط به سهم قابل توجه قاچاق آدامس به داخل کشور با گردش مالی چیزی حدود 500میلیارد تومان است. اکنون پنج تولیدکننده بنام و مطرح در بازار تولید آدامس حضور دارند و بقیه به صورت محلی و صنفی مشغول به کار هستند، به همین دلیل صنعت یاد شده با توجه به ناسالم بودن فضای رقابتی، آسیب پذیر شده و در پاره ای از موارد سهم بازار در اختیار محصولات دیگر قرار گرفته است.
میزان سرمایه مورد نیاز جهت راه اندازی واحد تولید انواع آدامس
آن دسته از علاقه مندانی که دنبال سرمایه گذاری در تولید این جویدنی سودآور هستند لازم است بدانند برای رسیدن به خواسته خود باید مجوزهای مربوطه را یک به یک از ارگان های ذی صلاح تهیه کنند و در اختیار داشته باشند. در این زمینه نخستین گام بحث موافقت نامه های اصولی یا همان تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
تشکیل پرونده یا درخواست سرمایه گذاری در این وزارتخانه دروازه ای است که سرمایه گذاران را به مراحل بعدی هدایت خواهد کرد. پس از آن مهم ترین بخش وزارت بهداشت یا سازمان غذا و داروست، چون این نهاد باید با استفاده از معیارها بهداشتی در این زمینه مجوزهای مربوطه را درباره خطوط تولید، انبارها، آزمایشگاه کنترل کیفیت، پرسنل و مواد اولیه صادر کند، اما سومین گام برای تولید آدامس و ورود به بازار محصول ایرانی در سازمانی با آرمی شناخته شده برای همگی ما یعنی اداره استاندارد است.
چون مهر تایید این اداره می تواند تضمینی برای ورود به بازار شما چه داخل و چه خارج از مرزهای کشورمان باشد. با دریافت مجوزهای مربوطه از این دو نهاد تقریبا بیش از 50درصد کار انجام شده است، چون باقی کارها مربوط به سازمان ها یا ارگان هایی است که سختگیری زیادی ندارند و می توان به سادگی با رعایت اصولی ابتدایی مهر تایید آنها را به دست آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 2 = 8