طرح توجیهی پرورش پرندگان زینتی-فرصت سرمایه گذاری ١٧٢

گروهی از پرندگان به خاطر سختی های تولید مثل و مشکلات بسیاری که در پروسه نگهداری آنان است قیمت های بسیار بالایی دارند. حجم خریدوفروش این گونه نژادها در بازار بالا بوده تا آنجا که یک جوجه دوماهه ممکن است تا 3میلیون تومان خریدوفروش شود. مهم ترین علت این مسئله به گفته مصلحی این است که تعداد تخمی که این پرندگان در سال می گذارند بسیار کم و پروسه پرورش آنها فراز و نشیب های بسیاری دارد. در واقع هر کسی توان تبدیل تخم به جوجه را ندارد.
همچنین مراحل رسیدن جوجه ها به سن بلوغ بسیار تخصصی است و نیاز به کار بسیاری دارد. توصیه ما به کاربران این است که اگر به دنبال درآمد مناسبی در این حوزه می گردند روی پرنده هایی کار کنند که ارزش افزوده بالایی دارند. به عنوان مثال اگر کسی بتواند تخم قرقاول را تبدیل به جوجه بالغ کند در واقع یک تخم 3 هزار تومانی را به یک جوجه 30 هزار تومانی تبدیل می کنند و این یعنی ارزش افزوده 10 برابر یا تخم طاووس 30 هزار تومانی به یک جوجه 300 هزار تومانی تبدیل شود.
البته رسیدن به این مراحل شامل رعایت موارد بسیاری و برخورداری از دانش فنی بالا در این حوزه است. فراهم شدن این مسائل بیشتر به سلیقه، سازگاری محیط، تجربه و مطالعه برمی گردد. هر پرنده نیازهای فیزیولوژی خاص خود را دارد و کاربر پیش از ورود به پروسه تولید باید این نیازها را بشناسد. ما تجربیات خود و کاربران موفقمان را در قالب یک دفترچه راهنما گردآوری کردیم که در هنگام خرید آن را در اختیار خریدار قرار می دهیم.
مجوز و سرمایه
معمولاً در واحدهای روستایی کوچک یا واحدهای حاشیه شهر که تولیدات کمی دارند کسی مجوزی دریافت نمی کند. گروه هایی که به دنبال تولید در مقیاس بالا هستند و در مناطق صنعتی یا شناخته شده شهری استقرار دارند، کسانی که در فکر ایجاد باغ پرندگان شخصی هستند و قصد نگهداری از گونه های خاص و نژادهای کمیاب دارند؛ باید به دنبال مجوز بروند. اساس کار هم این است که مراحل پیش بینی شده اداری و کیفی را در سازمان دامپزشکی انجام دهند و قطعاً باید امکانات بهداشتی مناسب مورد تأیید معاونت داروودرمان را فراهم کرده باشند. چند نمونه به عنوان تالار پرندگان ثبت شده است. برای این کار باید موافقت شهرداری ها و سازمان حفاظت محیط زیست استان جلب شود. برای سرمایه گذاری در مرحله اول باید فضایی آماده شود و این مهم ترین موضوع در شروع این کسب و کار است. در بحث تجهیزات همه چیز بستگی به استراتژی تولید و محصول مورد نیاز دارد. در یک فضا ممکن است بسته به مسائلی که اشاره شد از 500 هزارتومان تا چندین میلیون تومان ممکن است متغیر باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

83 + = 85