طرح توجیهی مرکز بازیافت زباله- فرصت سرمایه گذاری۲۷۰

 تولید سالانه حدود 20ميليون تن زباله متوسط سرانه توليد روزانه زباله درکشور براي هر نفر 700 گرم سرانه زباله درمناطق شهري ايران 658 گرم در روز  سرانه زباله درمناطق روستايي بين 220 تا 340 گرم در روز متوسط سرانه تولید زباله240 کيلوگرم درسال براي هرنفر 

آمار وزنی تولید زباله در ایران حدود 45‌هزار تن در روز است .

باتوجه به مسائل ذکر شده راهکارها و روش هایی نظیر سوزاندن، دفن کرد و ایجاد مراکزی مسطح برای انباشت زباله اشاره کرد؛ هرچند که  اثرات سوء این روشها برطبیعت و جامعه انسانی غیرقابل برگشت می باشد. 

هزینه های هنگفت جمع آوری و حمل آنها وسپس دفع آنها به روشهای ذکر شده که خود در بلند مدت نیز هزینه های زیادی را برجای می گذارد همه و همه باعث شده است که نیاز به راهکارهایی سالم و کم هزینه تر نسبت به روشهای پیشین بیش از پیش احساس شود.

به همین خاطر طرح هایی نظیر تولید انرژی از سوزاندن زباله ها ، تفکیک و بازیافت آنها و همچنین فرآوری آنها به روشهای مختلف نظیر کمپوست و و یا تجزیه آنها درطبیعت بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

دراین خصوص طرح های تفکیک از مبدا و یا روشهای کاهش حجم زباله در مبدا نظیر خشک کردن و … مورد توجه قرارگرفته است.  هرچند که باتوجه به تمرکز جمعیت و وسعت کشور این مهم در تمامی شهرها همه گیر نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

69 + = 77