طرح توجیهی تولید متیل استات
|

طرح توجیهی تولید متیل استات

متیل استات (Methyl acetate) مایعی است خنثی و بدون رنگ که بویی استر مانند دارد. این ماده با نام متیل اتانوئات یا متیل استر اسید استیک نیز شناخنه می شود. Methyl acetate از واکنش متانول با استیک اسید و سپس تقطیر محصول نهایی تولید می شود.

این ماده حلال بسیار خوبی برای نیتروسلولز، سلولز استات، اترهای سلولز ، سلولوئید ، پلی وینیل استات، تعداد بسیاری از رزین ها شامل اکریلیک ها، وینیل ها، اپوکسی ها، اورتان ها، پلی استرها، فنولیک ها، پلاستی سایزرها همچنین برای بسیاری از روغن ها و چربی ها است. البته موادی مانند لاستیک، قیر، پلی وینیل کلراید، پلی ایزوبوتیلن و پلی وینیل کاربازول را نمی توان در این حلال حل کرد.

استفاده به عنوان حلال در پوشش ها و چسب های پلی اورتان، حلال فرآیندی برای مواد شیمیایی کشاورزی و سنتز مواد آلی از اصلی ترین کاربردهای این ترکیب هستند. از کاربردهای دیگر می توان به استفاده در رنگ ها، پاک کننده ها و افزودنی های سیستم سوخت، الکترولیت های باتری، حلال های پلیمریزاسیون، پاک کننده برای وسایل الکترونیکی، جوهر پرینتر ها و .. اشاره کرد.

این ماده یک حلال فرار است، از همین رو در رنگ های زودگیر و تولید چسب های سلولوئید از فیلم های بازیافتی مورد استفاده قرار می گیرد. از کاربردهای دیگر نیز می توان به استفاده در لاک برای کاهش ویسکوزیته و در ساخت عطر و رنگ اشاره کرد.

نوشته‌های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *