طرح توجیهی احداث واحد تولید استیلن از سنگ آهک-فرصت سرمایه گذاری ۲۱۸

تولید گاز استیلن موضوع فرصت سرمایه گذاری این نوبت است. شما می توانید به راحتی از آهک استیلن تولید کنید و به صنایع مختلف بفروشید. در کشور تولیدکننده فعالی وجود ندارد و می توانید جزء اولین ها باشید.
معرفی گاز استیلن
استيلن با فرمول شیمیایی C2H2 گازي بي‌رنگ است که بويي شبيه به بوي سير دارد و شديداً ناپايدار است. زمانیكه با اكسيژن تركيب مي‌شود شعله بسیار داغي توليد مي‌كند.
کاربردهای گاز استیلن
این ماده دارای کاربردهای فراوانی در صنایع مختلف می‌باشد. در زير فهرستي از مصارف اين گاز در این صنايع گوناگون بیان شده است:
فرآیند جوشكاري، برش‌كاري و روكش‌كاري: برای جوشكاري، جوشكاري برنجي، برش‌كاري، صافكاري (تاب‌گيري) يا هر گونه فرايند حرارتي موضعي
آزمايشگاهها و شیمی تجزيه: به عنوان يك گاز سوختي در طيف سنجي جذب اتمي
تولید تركيبات شيميایی: توليد تركيبات عطري، ويتامين‌ها، افزودني‌هاي پليمر، حلال‌ها براي صنعت‌ ساختمان‌سازي.
کاربید کلسیم از واکنش آهک و زغال کک در دمای بالا (با استفاده از کوره‌های الکتریکی) تهیه می‌شود. از اکسید شدن جزئی و محدود متان در دمای بالا نیز استیلن در اشل صنعتی تولید می‌شود. با این روش صنعتی، ضمن این که استیلن سنتز می‌شود، گازهای با ارزش هیدروژن و منوکسید کربن نیز تولید می‌شود که اهمیت سنتزی فراوان دارد.
شایان ذکراست که دمای شعله استیلن نسبت به اتیلن واتان بالاتر است به همین علت از استیلن درصنایع جوشکاری استفاده می‌شود. استیلن به سه دسته حقیقی/نیمه حقیقی وغیر حقیقی دسته‌بندی میشوند و همچنین خاصیت اسیدی استیلن نسبت به اتیلن واتان بیشتربوده و خاصیت الکترون خواهی بالاتری دارد.
بررسی بازار گاز استیلن
استيلن مؤثرترين و چند كاربرد‌ترين نوع گاز سوختي است. توانايي تركيبي استيلن باعث شده است كه اين گاز كاربردهاي گوناگوني در صنايع مختلف شيميایی داشته باشد.
با توجه به کاربردهای متعدد این گاز و نیاز صنعت به استفاده از آن و همچنین عدم وجود واحد فعال تولید گاز استیلن در کشور ، بازار مناسب و تقاضای مناسبی برای تولید این محصول پیش‌بینی می‌شود.
نیازمندی‌های اجرای طرح تولید گاز استیلن از آهک
در این قسمت احداث واحد توليد گاز استیلن از آهک از منظر سرمایه‌گذاری و شاخص‌های اقتصادی مورد بحث قرار گرفته است. در ادامه خلاصه‌ای از نیازمندی‌های احداث یک واحد با ظرفیت عملی معادل۹۰۹٫۰۰۰ کیلو گرم در سال ارائه شده است:
میزان سرمایه گذاری ثابت لازم 10 میلیارد تومان، میزان سرمایه در گردش معادل 700 میلیون تومان و نرخ بازداه سرمایه گذاری بالای 35 درصد پیش بینی میگردد.
مزایای اجرای طرح تولید گاز استیلن از آهک
با توجه به مواردی چون تامین بخشی از تقاضای داخلی در صنایع ساخت مواد شیمیایی مختلف و همچنین در عملیات جوش و برش و همچنین امکان جایگزینی با واردات محصول از یک سو و نرخ بازده داخلی و بازگشت سرمایه مناسب طرح از سوی دیگر، طرح را به عنوان فرصت سرمایه‌گذاری ارزشمند می‌توان معرفی نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

64 + = 74