|

طرح توجيهي احداث و راه اندازی تله سیژ-فرصت سرمايه گذاري١١٤

تله‌سیژ نوعی وسیله جابه‌جایی یا بالابر است که معمولاً در پیست‌های اسکی و برخی پارکهای منطقه‌ای به کار می‌رود. این بالابر از یک حلقه کابل فولادی پیوسته بین دو ایستگاه تشکیل شده که مجموعه‌ای از صندلی‌ها را جابه‌جا می‌کند و معمولاً تعدادی دکل میانی کابل را نگه می‌دارند.
وسیله‌های جابه‌جایی مشابه تله‌اسکی و تله‌کابین هستند که تفاوت‌هایی با تله‌سی‌یژ دارند. تله سیژ ها با کاربریهاى ورزشى، توریستى و حمل ونقل کالا یا انسان احداث می شوند. مناطق احداث تله سیژ براساس نوع کاربرى آنها متفاوت است. براى احداث تله سیژ در مناطق مختلف کشور باید از سازمانهاى مختلفى مجوزهاى لازم را اخذ کرد.
تله سیژها زیرمجموعه سازمان میراث فرهنگى،صنایع دستى و گردشگرى هستند و ابتدا موافقت ساخت و مجوزهاى اولیه را باید از این سازمان گرفت. هزینه خرید قطعات و تجهیزات تله سیژ در مقایسه با تله کابین بسیار پائین تر است این رقم بر اسا داده های روز حدود 1.5 میلیون تومان به ازای هر متر طول تله سیژ میباشد.
البته عوامل مختلفى ازجمله نوع صندلیها و تجهیزات آن، منطقه احداث، مسیر خط مستقیم تله کابین، متراژ تله سیژ، ارتفاع آن از زمین و… در هزینه خرید و نصب تله سیژ تاثیرگذار است که البته سرمایه گذاران هزینه هاى دیگرى مانند حمل ونقل و ترخیص کالاهاى موردنیاز را هم باید بپردازند.
منطقه احداث تله سیژ در میزان هزینه ها نقش مهمى را ایفا م ىکند؛ چراکه در بعضى از مسیرها هنوز جاده اى براى حمل کالاهاى موردنظر احداث نشده است. تله سیژها معمولا با استفاده از جرثقیلهاى مخصوص نصب میشوند، اما براى نصب بعضى از تله کابی ها از هلیکوپتر استفاده شده است که همین عوامل قیمتها را دوچندان میکند.مدت زمان ساخت یک تله سیژ با توجه به مراحل و سختیهاى نصب آن، به منطقه احداث تله کابین بستگى دارد. در بعضى از این مناطق به علت شرایط جوى نامساعد تنها چند ماه فرصت نصب و کار وجود دارد که اصطلاحا به آن میگویند چند ماه کارى. ماه کارى براى مناطق مختلف متفاوت است و به همین دلیل تله سیژهایی با یک متراژ و بودجه یکسان در مدت زمان متفاوتى از هم نصب و بهره بردارى میشوند.درآمدزایى تله سیژها بستگى به این دارد که منطقه احداث آن تا چه حد جزو مناطق توریستى کشور محسوب شود. هرچه منطقه اى که تله سیژ در آن نصب شده، جذابیتهاى بصرى بیشترى داشته و از آب و هواى مساعد و مطبو ع ترى برخوردار باشد، مسلما استقبال مردم از این تله سیژ بیشتر خواهد بود. البته سرمایه گذاران میتوانند با ساخت مجموعه هاى دیگرى در کنار تله سیژ، درآمدزایى بیشترى داشته باشند.
 

نوشته‌های مشابه

یک دیدگاه

  1. سلام آیا تجهیزات تله سیژ در ایران ساخته می شود.الان هزینه نصب وساخت آن چقدر است.ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *