درس های رهبری

یک CEO در دنیای واقعی چه وجه اشتراکی با نقش معروف پدرخوانده در فیلمی از همین نام “پدرخوانده” دارد؟ اگر جنبه خشونت و درگیری را از فیلم نادیده بگیریم میتوانیم چند درس مهم عمومی برای CEO ها و رهبران کسب و کار وجود دارد را فرابگیریم.
در فیلم پدرخوانده درس هایی برای روابط, بنیان تیمی و تصمیم گیری های سخت وجود دارد, درس هایی که به شما آموزش میدهد بازی کنید تا برنده شوید اما از رقیبانتان غفلت نکنید…
5 درس مهم رهبری از فیلم پرفروش و ماندگار پدرخوانده که باید آنها را بلد باشید:
1. روابط قدرتمندی بسازید
“یک روزی… و شاید اون روز هرگز نیاد, من بهت زنگ میزنم و از تو درخواست کمک میکنم. اما تا اون روز این کمک من رو به عنوان هدیه از من قبول کن.” __ویتو کارلئونه
اگر به صورت عمقی به این دیالوگ ماندگار ویتو کارلئونه (مارلو براندو) فکر کنید خواهید فهمید چه روابط مستحکمی بر پایه کسانی که به آنها کمک کرده بنا میکند. ویتو کارلئونه, پدر خوانده خانواده مافیایی با کمک کردن و لطفی که به دیگران در حل مشکلاتشان میکند, یک رابطه مستحکم و پرنفوذ از انواع مختلف مردم را برایش درست میکند که شاید کمک او را جبران کنند شاید هم نه اما؛همه آنها در نفوذ قدرت کارلئونه هستند و ناخودآگاه حوزه نفوذ و قدرتش را گسترش میدهند.
بنای روابط استراتژیک با همکاران به کارآفرین های جوان و رهبران کسب و کار ها کمک میکند در هر چالش کاری و روند سریع بازار بتوانند به راحتی گذار داشته باشند. به عنوان CEO در کسب و کارتان شما باید یک ابر-رابطه ساز باشید. شما برای موفقیت باید رابطه ای با کیفیت و بلند مدت با خبره های سرمایه گذاری ,تکنولوژی و در هر حوزه مربوط به کسب و کارتان داشته باشید.
2. به دیگران اعتبار بدهید
“چیه چه مرگت شده؟ فکر کنم داری نرم میشی .” __ویتو کارلئونه
پدرخوانده درس بزرگ دیگری برای ما دارد. در شرایط سخت, سخت تر باشید. در فیلم پدرخوانده درست زمانی که پدرخوانده چند ضعف از خودش را ناخواسته به دشمنانش نشان داد آنها سریع شروع کردند به حمله تا او را نابود کنند و این دقیقا به خاطر اشتباهات تیم اش بود.
در کسب و کار اشتباهات شما شاید باعث کشته شدن شما نشود. اما درس مهم این است : اگر میخواهید در کسب و کارتان موفق باشید, باید سخت باشید و باید به شدت متمرکز بر هدفتان باشید و تمام حواستان به بدست آوردن آن جمع شده باشد. این گفته به معنی نداشتن صبر و تعامل نیست. بلکه یک محصول یا خدمت بی کیفیت و یا کارمند نادرست میتواند تهدیدی برای کسب و کارتان باشد. شما باید به خاطر داشته باشید برای هر قسمت از کسب و کارتان فقط شما مسئول هستید پس باید تصمیم گیری های سخت داشته باشید…
3.احساساتی نباش
“قضیه شخصی نیست, سانی. قضیه دقیقا کاری است.” __مایکل کارلئونه
اکثر مردم نمیخواهند این واقعیت را در کسب و کار قبول کنند که : بعضی افراد برنده اند ,بعضی افراد بازنده.
وقتی سانی کارلئونه در فیلم پدرخوانده کاری را از روی احساسات و شتاب زده انجام میدهد, از بازی بیرون می ماند. در کسب و کار, اگر فرصتی که وجود دارد برای فروش از آن خود نکنید, اگر قیمت را شما تعیین نکنید, یا اگر بازار را شما تصاحب نکنید, رقیبتان آن کار را خواهد کرد و شما از بازی بیرون می مانید. من پیشنهاد نمی کنم کاری خارج از عرف و اخلاق مانند فیلم پدرخوانده انجام دهید …بلکه به سادگی به شما یادآوری میکنم اگر فردی تصمیمی از روی احساسش در دنیای کسب و کاری بگیرد, شروع به تصمیم گیری های بد و خطرناک برای کسب و کارش میکند.
برای رهبری موفق کسب و کارتان, شما باید غرور و احساساتتان را کنار بگذارید و بعد تصمیم بگیرید.
شما باید بازی کنید تا برنده شوید؛ نباید بازی کنید تا سعی کنید بازنده نشوید ترجمه این گفته به زبان کسب و کار بدین صورت است که : باید رقیب هایتان را بشناسید و همیشه یک قدم جلوتر از آنها باشید.
کسب و کارتان را حرفه ای اداره کنید و احترامی برای رقیبانتان داشته باشید اما همیشه کمین کرده منتظر فرصتی بنشینید تا آن فرصت ,فرصت پیروزیتان باشد.
4. قاطع باشید
اگر شما هم مثل من فیلم پدرخوانده را چندین بار دیده باشید, شاید فیلم را همراه با شوک و احترام ببینید!!
شما در صحنه ای میبینید دون کارلئونه یک از اعضای خانواده اش را در نهایت بی رحمی میکشد و در سکانسی بعد میبینید کاملا منطقی میداند چه میخواهد و برای رسیدن به آن تلاش میکند, قاطع است و فرمان احترامی از درونش ساطع میشود. شما لازم نیست مانند پدرخوانده قاتل باشید تا به خواسته هایتان برسید. فقط کافیه بدانید چه میخواهید, تصمیم بگیرید برای بدست آوردن خواسته هایتان تلاش کنید و بر روی تصمیماتتان متعهد باشید. شما باید بدانید در تیم کاریتان چه کسی تصمیمات درست را اتخاد میکند, به او اعتماد کنید و قاطعانه به تصمیم گرفته شده عمل کنید, زیرا تامل و درنگ بعضی اوقات تا ابد طول میکشد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 1 = 3