طرح توجیهی احداث گلخانه زعفران -فرصت سرمايه گذاري٥٨

خرید طرح توجیهی زعفران آیروپونیک

گذر زمان و افزایش سطح کشت این گیاه هم نتوانسته است از ارزش بالای آن کم کند، ارزش افزوده و سود تجارت جهانی بالای این محصول موجب شده است که بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی که به شدت درصدد افزایش قدرت اقتصادی و صادرات خود هستند به دنبال تولید این محصول در کشورهای خود باشند. یکی از این کشورها، چین است که در نیازسنجی جوامع و ملل مختلف برای تولید محصولات صادراتی دارای تقاضای بالا، به خوبی برنامه‌ریزی می‌کند و بی‌شک محصول ارزشمندی مانند زعفران چیزی نیست که از این قاعده مستثنی بماند.امروزه در تولید برخی از محصولات کشاورزی، استفاده از روش‌های صنعتی و مدرن از قبیل سیستم‌های گلخانه‌ای و سیستم‌های آب‌کشت (هیدروپونیک) افزایش قابل توجهی یافته است. در برخی از کشورهای اروپایی نیز مطالعاتی جهت استفاده از این روش‌های مدرن به طور خاص در مورد تولید گیاه زعفران انجام گرفته است، در همین حال کشور چین عرصه را مغتنم شمرده و به تولید انبوه این گیاه با این شیوه‌ها پرداخته است. نکته اینجاست که این کشور با این روش کشت و سیستم تولید گل زعفران، آیا ممکن است روزی به عنوان رقیبی جدی در کنار زعفران ایرانی وارد عرصه جهانی شود؟
بررسی پرونده کشت گلخانه ای در ایران
با توجه به تحقیقات انجام شده توسط Maggio et al در سال 2006 در ارزیابی قابلیت سازگاری زعفران در شرایط کشت هیدروپونیک میتوان به برداشت بیش از یکبار در سال دست یافت و به طور متوسط 10 تا 12 کیلوگرم زعفران در هکتار برداشت نمود. به نظر میرسد با الگوی کشت بدون خاک نمیتوان به توجیه مناسبی در طرح تولید زعفران در گلخانه دست یافت. هر چند کیفیت تولیدی زعفران بر اساس استانداردهای iso از کیفیت بالاتری در مقایسه با کشت مزرعه برخوردار خواهد بود.
نکته حائز اهمیت این است که در کشت مزرعه ای زعفران و در روش جدید کاشت (دانه تسبیحی) پیازها دستی کشت می‌شود و براساس دستورالعمل وزارت جهاد باید در هر ردیف بین 5 تا 7 سانتی‌متر فاصله و فاصله بین دو ردیف هم باید 10 تا 15 سانتی‌متر باشد. در این روش طی سالهای 1392 تا 1395 بیش از 15 کیلوگرم در هکتار زعفران خشک شده تولید میگردد که با محاسبه سرانگشتی تقریبا 2.5 برابر شرایط ایده آل کشت زعفران گلخانه ای میباشد. با این اوصاف کشت مزرعه ای زعفران با سیستم جدید علاوه بر اینکه میزان مصرف آب را به یک ششم سیستمهای مرسوم کاهش میدهد در مقایسه ا عملکرد کش گلخانه ای حداقل تا 50% شرایط بهتری را دارا خواهد بود.
میزان سرمایه گذاری لازم جهت راه اندازی گلخانه زعفران
با بررسی های صورت گرفته میزان سرمایه مورد نیاز جهت راه اندازی گلخانه زعفران به روش آبکشت به میزان 500 هزار ریال در هر مترمربع فضای گلخانه ای میباشد.
نرخ بازدهی طرح برای سطح کشت 1 هکتار گلخانه نزدیک به 20 درصد میباشد و نرخ بازگشت سرمایه گذاری حدود 5 سال پیش بینی میگردد.


مقدمه ای بر زعفران

زعفران (Crocus sativus) از تیره زنبق سانان (Iridaceae) می باشد. زعفران گیاهی است علفی، چند ساله، دارای کورم (پداژه) سفید رنگ که روی آن جوانه های راسی و جانبی وجود دارد. ریشه افشان، کوتاه و به طور معمول از قاعده کورم بر روی یک دایره خارج می شود. گل شامل گلپوش ۶ قطعه ای ۳ کاسبرگ و ۳ گلبرگ، همرنگ و خوشبو، دارای ۳ پرچم با بساک زرد رنگ، مادگی آن دارای خامه سفید، کلاله ۳ شاخه ای و قرمز رنگ است.
برگ ها باریک و بلند به رنگ سبز تیره یا چمنی به طول حدود ۲۰ تا ۵۰سانتی متر، به تعداد ۱۱- ۵ برگ، گل ها و برگ ها داخل لوله ای غشایی به نام اسپات ( چمچه ) قرار می گیرند که وظیفه حمایت برگ و گل تا خارج شدن از خاک را به عهده دارد. این گیاه سه گان می باشد و تولید بذر نمی کند.

آب و هوای مناسب جهت کاشت زعفران

زعفران گیاهی است گرمسیری و در نقاطی که آب و هوای معتدل داشته و دارای تابستان های گرم و خشک و آفتابی و پاییز و زمستان نسبتا ملایم دارد، به خوبی رشد می کند و می شود در این مناطق کاشت زعفران را انجام داد. لازم به ذکر است که این موضوع ممکن است در همه شرایط صادق نباشد زیرا احتمال دارد گیاه به صورتی با محیط سازگار شود چنانچه در همدان که در ردیف شهرهای سردسیری ایران است، زراعت و کاشت زعفران نتایج رضایت بخشی داده است.
پیاز زعفران تابستان فعالیت ندارد، دوره بیداری و فعالیت آن از حدود آبان تا اردیبهشت است و با شروع فصل گرما برگ هایش زرد شده و می خشکد و پیاز به خواب می رود پس زمین های گرم و خشک جای مناسبی برای کشت زعفران است.

طرح احداث گلخانه زعفران

گذر زمان و افزایش سطح کشت این گیاه هم نتوانسته است از ارزش بالای آن کم کند، ارزش افزوده و سود تجارت جهانی بالای این محصول موجب شده است که بسیاری از کشورهای پیشرفته و صنعتی که به شدت درصدد افزایش قدرت اقتصادی و صادرات خود هستند به دنبال تولید این محصول در کشورهای خود باشند.کی از این کشورها، چین است که در نیازسنجی جوامع و ملل مختلف برای تولید محصولات صادراتی دارای تقاضای بالا، به خوبی برنامه‌ریزی می کند و بی شک محصول ارزشمندی مانند زعفران چیزی نیست که از این قاعده مستثنی بماند.
طرح کشت گلخانه ای زعفران برای اولین بار در کشور چین منطقه خودمختار ثبت در سال ۲۰۰۶ توسط جوان چینی به نام آقای (بِن) که تحصیلات خود را در رشته‌ی کشاورزی به اتمام رسانیده بود برای اولین بار در جهان اجرایی شد.این طرح در همان اوایل کار توسط اهل فن رد و ناکارآمد و غیراصولی شناخته شد. آقای (بِن) دست از تلاش نکشید و موفق به برداشت محصول بسیار با کیفیت و با راندمان بالا شد.
بعد از مطالعات و تحقیقات بسیار توسط مهندسین امر این نوع کشت به خاطر بهداشت، کیفیت در سال ۲۰۱۲ به دستور رئیس‌جمهوری وقت چین ملّی شد.
کشت گلخانه‌ای زعفران در حال حاضر اصلی‌ترین نوع کشت زعفران در چین می‌باشد. این طرح در کشورهای دیگر نیز مورد استقبال قرار گرفته و به دنبال درخواست و تحقیقات در این مورد با همکاری مهندس چینی موفق به کشت و برداشت شدند.
کشورهایی از قبیل اسپانیا، امارات، ترکیه، شمال افغانستان و هندوستان وارد رقابت در این مورد شده‌اند.
نکته اینجاست که این کشور با این روش کشت و سیستم تولید گل زعفران، آیا ممکن است روزی به عنوان رقیبی جدی در کنار زعفران ایرانی وارد عرصه جهانی شود؟برای پیبردن به این سوال بهتر است کمی در مورد این سیستم کشت صحبت کنیم، سیستم‌های کشت در محیط‌ های بسته و یا سیستم‌های کشت هیدروپونیک یکی از روش‌های مدرن در تولید برخی از گیاهان با دوره رشد کوتاه و سرعت رشدی بالا به حساب می آید.
امروزه این تکنیک به‌طور خاص در مورد سبزیجاتی مثل: کاهو، گوجه‌فرنگی، خیار و سایر سبزیجات و همین‌طور برخی از گیاهان زینتی نظیر لاله، سنبل، آلسترومریا و غیره مورد استفاده قرار گرفته و به طور کاملا اقتصادی و با سود بالا این تکنیک انجام می گیرد. بزرگترین مزیت این سیستم‌های کشت استفاده حداکثر از فضا و سطح زیرکشت به سبب طبقاتی بودن و تراکم کشت بالاست که این موضوع هزینه تهیه زمین زراعی و عملیات مربوط به آماده‌سازی زمین را به شدت کاهش می دهد.

آشنایی با روش کشت گلخانه ای زعفران

در خردادماه پس از زردشدن علف گیاه پیاز از خاک جدا شده و در محیطی با تهویه هوای مناسب و خنک انبار می‌کنیم. در اول شهریور ماه پیازهای بالای ده گرم در طبق‌های چوبی قرار داده شده و به محیط گلخانه‌ای برده می‌شود. در دمای و نور و رطوبت مناسب که در بازه‌ی زمانی متغییر می‌باشد، نگه‌داری می‌شود.
در مهرماه پیازها شروع به جوانه‌زدن می‌کند. در این مدت از اطراف پیاز جوانه‌های بسیاری می‌روید که باید به جز دو یا سه جوانه اصلی، دیگر جوانه‌ها از پیاز حذف گردد این کار باعث جلوگیری از هدررفتن توان پیاز برای گلدهی می‌باشد.
ناگفته نماند آب موردنیاز برای رشد فقط از طریق رطوبت محیطی تأمین می‌شود و هیچ‌گونه تماس مستقیم و هیچ‌گونه آب تماس مستقیم با پیاز داشته باشد. به این دلیل که باعث رشد ریشه در پیاز می‌شود:

 1. باعث رشد ریشه در پیاز می‌شود
 2. احتمال پوسیدگی پیاز بالا می‌رود
 3. باعث انتقال بیماری می‌شود.

پیاز در اواخر آبان یا اوایل آذر شروع به گلدهی می‌کند و بعد از برداشت گل پیاز و گذران مراحل ضدعفونی و حذف جوانه‌های اضافی به زمین بازگردانده می‌شود در سال بعد مراحل تکرار می‌شود.

مزایای کشت گلخانه ای زعفران

مزیت نسبی دیگر این روش‌های کشت، نسبت به روشهای مرسوم، جلوگیری از هرزروی آب و خارج شدن آن از دسترس گیاه می باشد که این موضوع به شدت میزان آب مصرفی را کاهش می دهد. در کنار این مزایا، هزینه اولیه بالا برای تاسیس و راه‌اندازی این سیستم‌ها را می توان از معایب مهم آن در نظر گرفت که ممکن است تصمیم‌گیری را برای تولیدکنندگان جهت ورود به این عرصه کمی سخت کند.
هر چند طی سال‌های آینده به خاطر صرفه‌جویی هایی که به سبب حذف برخی عملیات‌های هزینه‌بر کشاورزی از قبیل آماده‌سازی زمین، آبیاری، مبارزه با آفات و بیماریها و وجین علف‌های هرز بوجود می آید به نوعی این هزینه اولیه بازگشته و سودی چند برابر را نصیب تولیدکنندگان میکند. کشور چین با توجه به نیروی کارگری ارزان قیمت و هزینه‌های تولید پایین، با قیمت نسبتا پایین‌تری زعفران را تولید و به بازار عرضه کرده است، با این حال هنوز نتوانسته به عنوان یک رقیب جدی برای کشور ایران در تولید زعفران قرار بگیرد. چرا که ایران به عنوان زادگاه زعفران و تولیدکننده بی رقیب این گیاه (بیش از ۹۰ درصد تولید خالص جهانی) همواره جایگاه خود را در این صنعت حفظ کرده است و رسیدن به این جایگاه برای سایرکشورها کمی دور از ذهن به نظر می رسد.
در این شرایط نگرانی که به شدت در بلندمدت بایستی به آن توجه کرد ورود رقیبی مانند کشور چین در بازار تجارت جهانی زعفران نیست، چون با این سطح زیرکشت و تولید زعفران قدرت رقابت سایر کشورها با ایران بسیار سخت و محال به نظر می رسد، بلکه نگرانی آینده، ورود زعفران چینی به بازار مبادلات جهانی با قیمت بسیار پایین‌تر از هزینه تمام شده این محصول برای کشاورزان و تولیدکنندگان ایرانی می باشد. همچنین افزایش ورود زعفران تقلبی و با کیفیت‌های بسیار پایین به بازار مبادلات جهانی را نیز می توان از تبعات آن در نظر گرفت.
ایران برای حفظ جایگاه خود در بازار تجارت جهانی زعفران و جلوگیری از سقوط قیمت و کیفیت این محصول با ارزش بایستی به راهکارهایی جهت بالا بردن راندمان تولید در مزارع زعفران و کاهش هزینه‌های تولید دست یابد. همچنین توجه بیشتر به بخش صادرات زعفران و فرآورده‌های وابسته آن با برندهای ایرانی میتواند به حفظ این جایگاه کمک کند که رسیدن به این مهم، همکاری و ارتباط جدی واحدهای تحقیقاتی، اجرایی و تولیدی بخش کشاورزی کشور را می طلبد. امیدواریم روزی در بازارهای ایران به سبب گرانی زعفران اصیل ایرانی، محصولی به عنوان زعفران چینی به فروش نرسد.

مزایای کلی کشت گلخانه ای زعفران

 • نیازی به عملیات تهیه زمین نیست.
 • خاک مناسب را می توان بطور دستی از مخلوط انواع مفید، تهیه کرد.
 • نور مورد نیاز قابل تنظیم است.
 • آب به صورت قطره ای بوده و کاملا مصرفش قابل کنترل وبه صرفه خواهد بود.
 • رطوبت قابل تنظیم است.
 • پیاز زعفران از حمله جوندگان مخصوصا موشها در امان است.
 • در یک سال می توان به جای تولید یکبار ، دو بار محصول برداشت کرد.
 • عملیات سمپاشی بسیار راحت وکنترل شده است.
 • عملیات وجین و مبارزه با علفهای هرز بسیار ساده وناچیز خواهد بود.
 • عملیات برداشت کنترل شده وراحت خواهد بود.
 • میزان کیفیت وکمیت افزایش می یابد.

معایب کشت گلخانه ای زعفران

با توجه به جداسازی پیاز از خاک و کشت دوباره پیاز در هر سال هزینه این کار بالا رفته و در قیاس با کشت به روش سنتی صرفه اقتصادی ندارد. زحمات و صرف وقت و به کارگیری نیروی کار بیشتر نیز از مشکلات این طرح می‌باشد.

شرایط کاشت و عملکرد زعفران گلخانه ای و بررسی پرونده کشت گلخانه ای در ایران

با توجه به تحقیقات انجام شده توسط Maggio et al در سال ۲۰۰۶ در ارزیابی قابلیت سازگاری زعفران در شرایط کشت هیدروپونیک میتوان به برداشت بیش از یکبار در سال دست یافت و به طور متوسط ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم زعفران در هکتار برداشت نمود. به نظر میرسد با الگوی کشت بدون خاک نمیتوان به توجیه مناسبی در طرح تولید زعفران در گلخانه دست یافت. هر چند کیفیت تولیدی زعفران بر اساس استانداردهای iso از کیفیت بالاتری در مقایسه با کشت مزرعه برخوردار خواهد بود.
نکته حائز اهمیت این است که در کشت مزرعه ای زعفران و در روش جدید کاشت (دانه تسبیحی) پیازها دستی کشت می شود و براساس دستورالعمل وزارت جهاد باید در هر ردیف بین ۵ تا ۷ سانتیمتر فاصله و فاصله بین دو ردیف هم باید ۱۰ تا ۱۵ سانتیمتر باشد. در این روش طی سالهای ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ بیش از ۱۵ کیلوگرم در هکتار زعفران خشک شده تولید می گردد که با محاسبه سرانگشتی تقریبا ۲٫۵ برابر شرایط ایده آل کشت زعفران گلخانه ای می باشد. با این اوصاف کشت مزرعه ای زعفران با سیستم جدید علاوه بر اینکه میزان مصرف آب را به یک ششم سیستم های مرسوم کاهش میدهد در مقایسه ا عملکرد کش گلخانه ای حداقل تا ۵۰% شرایط بهتری را دارا خواهد بود.

میزان سرمایه گذاری لازم جهت راه اندازی گلخانه زعفران

با بررسی های صورت گرفته میزان سرمایه مورد نیاز جهت راه اندازی گلخانه زعفران به روش آبکشت به میزان ۵۰۰ هزار ریال در هر مترمربع فضای گلخانه ای می باشد. نرخ بازدهی طرح برای سطح کشت ۱ هکتار گلخانه نزدیک به ۲۰ درصد میباشد و نرخ بازگشت سرمایه گذاری حدود ۵ سال پیش بینی می گردد.


 
 فروشگاه اینترنتی مهندسی صنایع  
 فروشگاه اینترنتی فروش محصول کامفار COMFAR  

42 دیدگاه در “طرح توجیهی احداث گلخانه زعفران -فرصت سرمايه گذاري٥٨

 • شهریور 25, 1396 در 8:24 ب.ظ
  Permalink

  سلام دوست عزیز بنده در شهرستان پاوه یکی از شهرهای کرمانشاه در باغ شخصی خودم دویست متر مربع سالن دارم ب ارتفاع 3/5 متر تازیر سقف آیا برای کشت زعفران کافیه و اگر کافی نیست پیش نهاد شما جهت اشتغال زایی و درآمد چیه ممنون از سایت خوبتان
  09183364200

  پاسخ دادن
  • شهریور 28, 1396 در 4:13 ب.ظ
   Permalink

   باسلام احتراما به نظر بنده مساحتتان کم است ولی ممکن است برای شروع کار خوب باشد.
   باتشکر
   دکتر لطفی
   09123455849

   پاسخ دادن
 • آذر 15, 1396 در 6:27 ب.ظ
  Permalink

  سلام بنده احتیاج به مشورت و همفکری دارم زمینی به مساحت 3500 متر در گیلان دارم و میخواهم کشت انجام بدهم اما چه کشتی یا چطورش رو هیچ و اطلاعاتی ندارم میشه لطفا راهنمایی کنید؟

  پاسخ دادن
  • آذر 17, 1396 در 7:24 ب.ظ
   Permalink

   با عرض سلام و احترام
   طرح توجیهی فوق قابل انجام است و به نسبت زمینتان قابل استحصال است

   پاسخ دادن
 • آذر 21, 1396 در 8:38 ق.ظ
  Permalink

  با سلام خدمت شما
  مکان در حد 40 متر مربع دارم.تمایل دارم شروع کار داشته باشم در زمینه پرورش زعفران گل خانه ای.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید . سپاس از لطف شما

  پاسخ دادن
  • آذر 22, 1396 در 8:13 ق.ظ
   Permalink

   باعرض سلام و احترام
   مساحتتان خیلی کم است ولی برای شروع کار خوب است

   پاسخ دادن
 • بهمن 10, 1396 در 5:43 ب.ظ
  Permalink

  با سلام بنده 32 هکتار(320000 متر) زمین کشاورزی در قم دارم بین کاشت زعفران و آلوئه ورا گیر کردم خوشحال میشم کمکم کنید 09124720692

  پاسخ دادن
  • بهمن 12, 1396 در 7:57 ق.ظ
   Permalink

   باعرض سلام با توجه به موقعیت منطقه ابتدا به ساکن به نظر ما بخشی را زعفران و بخشی را آلوئه ورا پرورش دهید تا به بهترین نتیجه دست یابید و هرکدام با را که دیدید شرایط بهتری داشت روی آن تمرکز کنید.

   پاسخ دادن
   • بهمن 15, 1396 در 1:33 ب.ظ
    Permalink

    با عرض سلام با توجه به اینکه پیازها بعداز گلدهی در پایان فصل برداشت دوباره به زمین خشک منتقل میشوند تغذیه ورشد گیاه برای گلدهی در سال اینده از کجا تامین میشود؟ همچنین آیا در روش کشت گلخانه ای ما تکثیر وبچه زایی پیازها را داریم؟

    پاسخ دادن
 • بهمن 21, 1396 در 7:49 ق.ظ
  Permalink

  با سلام و خسته نباشید
  دو سوال در ارتباط با کشت گلخانه ای زعفران به روش هوا کشت:
  1- میزان استحصال محصول نهایی (زعفران خشک ) و سایر درآمدها (فروش پیاز زعفران)به چه میزان است؟
  2- زمین جهت نگهداری پیازها الزامی است و آیا روش دیگری برای نگهداری آنها وجود ندارد؟
  با تشکر و قدردانی از زحمات جنابعالی

  پاسخ دادن
  • بهمن 25, 1396 در 7:05 ق.ظ
   Permalink

   باسلام میتوانید بصورت آیروپونیک کشت گردد که محصول دوبرابر گلخانه هیدروپونیک و سه برابر زمین معمولی زمین دویست یا سیصد متری و بیشتر تهیه میشه و بصورت طبقه ای روی هم سوار میشوند هیدروپونیک کمتر جواب میدهد ولی آیروپونیک حد اکثر تولید در واحد سطح رو میدهد

   پاسخ دادن
 • بهمن 21, 1396 در 3:06 ب.ظ
  Permalink

  سلام
  چرا جهاد کشاورزی بردسکن روش گلخانه ای تولید زعفران را تایید نمیکنه ؟

  پاسخ دادن
  • بهمن 25, 1396 در 7:04 ق.ظ
   Permalink

   باسلام میتوانید بصورت آیروپونیک کشت گردد که محصول دوبرابر گلخانه هیدروپونیک و سه برابر زمین معمولی زمین دویست یا سیصد متری و بیشتر تهیه میشه و بصورت طبقه ای روی هم سوار میشوند هیدروپونیک کمتر جواب میدهد ولی آیروپونیک حد اکثر تولید در واحد سطح رو میدهد

   پاسخ دادن
 • بهمن 26, 1396 در 12:39 ق.ظ
  Permalink

  با سلام من یه زمین دارم حدود 1200متر در بابلسر در حال حاضر درخت پرتغال موجوده میخوام گلخانه بزنم برای کاشت زعفران در ضمن هیچ گونه اشنایی با این کار و کاشت ندارم ایا در این دوره ای قرار داریم و وضعیت بازار این کار جوابگو هست

  پاسخ دادن
  • بهمن 26, 1396 در 9:54 ق.ظ
   Permalink

   با عرض سلام و احترام
   با سلام کاملا جوابگوست ۹۰۰ متر سالنها و مابقی امکانات دیگر طرح بسیار عالیه

   پاسخ دادن
 • اسفند 3, 1396 در 7:36 ق.ظ
  Permalink

  سلام،
  هزینە احداث گلخانه برای زعفران در مساحت هزار متر تقریبا چقدر است
  با؛تشکر

  پاسخ دادن
  • اسفند 29, 1396 در 10:38 ق.ظ
   Permalink

   حدودا ۷۰۰ تا ۸۰۰ ملیون

   پاسخ دادن
 • اسفند 9, 1396 در 10:53 ق.ظ
  Permalink

  با سلام و عرض خسته نباشید
  با تشکر از اطلاعات مفید شما در سایت، خواهشمند است اگر اطلاعاتی در خصوص شرایط محیطی (نور، رطوبت و دما) پرورش زعفران با روش آیروپونیک در اختیار دارید، اینجانب را راهنمایی بفرمایید. ضمنا بر اساس اطلاعات واصله در روش گلخانه ای پس از گل دادن گیاه، پیاز آن را مجددا زیر خاک منتقل می کنند که دلیل آن برای اینجانب مشخص نیست. در صورت امکان در این خصوص نیز راخنمایی بفرمایید.
  با تشکر
  محمدی

  پاسخ دادن
  • اسفند 11, 1396 در 10:48 ق.ظ
   Permalink

   با سلام بله مجددا به خاک منتقل میشه و پس از مدت کمی محصول دو برابری برداشت میشه چون در آیروپونیک احتمال داده میشه پیاز زعفران پوسیده بشه بهمین علت به خاک منتقل میشه

   پاسخ دادن
  • اسفند 29, 1396 در 10:37 ق.ظ
   Permalink

   رطوبت حدود ۷۰ درصد دمای مناسب ۲۵ درجه و نور هم باید بر اساس سطح سالن محاسبه بشه

   پاسخ دادن
 • اسفند 18, 1396 در 11:01 ب.ظ
  Permalink

  با سلام بنده تمايل به راه اندازي اين كسب و كار با بازدهي عالي دارم ولي اطلاعات زياد ندارم جطور ميتونم اطلاعات بيشتري كسب كنم و با شما ارتباط داشته باشم؟

  پاسخ دادن
 • فروردین 15, 1397 در 6:34 ق.ظ
  Permalink

  سلام جناب دکتر لطفی
  من حدود 1500 متر زمین دارم میخواستم بدونم جهت راه اندازی گلخانه جهت 1500 مت چه میزان سرمایه نیاز دارد . بعد فایل آموزشی هست یا باید در دوره های آموزشی شرکت کنیم
  با تشکر

  پاسخ دادن
 • فروردین 20, 1397 در 6:23 ق.ظ
  Permalink

  با تشکر از اطلاعات ارزنده ای که در اختيار گذاشتيد، پرسش من اين است که (نور) مورد نياز برای سالن کشت چه اندازه است؟

  پاسخ دادن
  • فروردین 20, 1397 در 6:06 ب.ظ
   Permalink

   سلام نور معمولی کافی است نور زیادی نمیخواهد

   پاسخ دادن
 • فروردین 26, 1397 در 9:54 ب.ظ
  Permalink

  با سلام
  جناب دکتر رضا لطفی این در مورد سود حاصله کشت ایروپنیک هیچ اطلاعاتی ندیدم اصلا منطقی هست این کار در ایران با توجه به اینکه کشت خاکی میشه و هزینه کمتری داره در صورتی که گلخانه سرمایه اولیه بالا میخواد هزینه های سیستم گرمایشی و غیره هم اضافه میشه اصلا توجیه داره یک جا نوشتین برای 1000متر 700 تا 800 میلیون سرمایه میخواد و سه برابر کشت خاکی محصول میده در صورتی که با این پول ما میتونیم حالا بستگی به منطقه ولی تقریبی راحت یک هکتار زمین بخریم که میشه جزو املاک و خودش سرمایه سود اور هست بعد یک هکتار رو کشت کنیم که اینطوری سه برابر اون گلخانه 1000متری برداشت داریم!!!پس چرا چنین کاری کنیم چه توجیهی هست؟!

  پاسخ دادن
  • فروردین 28, 1397 در 12:57 ب.ظ
   Permalink

   جناب آقای قاسمی با عرض سلام اصلا نیازی نیست هرجای مسقفی امکان راه اندازی دارد

   پاسخ دادن
  • خرداد 30, 1397 در 5:35 ق.ظ
   Permalink

   حتمن اشتباه کردن ادم خیلی باید احمقو دیوانه باشه 800 میلیون بیاره تو این کار کسی که این همه سرمایه داره نیازی به این کار نداره کار های راحت تر و برون ریسک تر هم هست این کار بنظر من مال جوانایی هست که بیکارن و از کم شروع کنن مثل حداقل سرمایه 10م تومن یا با 5م تومن

   پاسخ دادن
 • اردیبهشت 9, 1397 در 12:17 ب.ظ
  Permalink

  سلام جناب اقای لطفی ایا برای کشت زعفران گلخانه ای حتما باید گلخانه تاسیس شود و وسایل گرمایشی استفاده کنیم یا این که درون یک سوله مسقف با سقف ایرانیت هم میشود کشت کرد

  پاسخ دادن
  • اردیبهشت 9, 1397 در 3:15 ب.ظ
   Permalink

   سلام بله امکان این کار وجود دارد

   پاسخ دادن
 • اردیبهشت 15, 1397 در 6:00 ب.ظ
  Permalink

  سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر استقرار مهپاش و کولر به چه صورت است؟
  و اینگه تنظیم دما نیاز ب مه پاش کرم دارد ؟

  پاسخ دادن
 • اردیبهشت 15, 1397 در 6:00 ب.ظ
  Permalink

  با عرض سلام و خسته نباشید،
  یه سوال داشتم راجع به نحوه آبیاری و رطوبت دهی،
  میخواستم بدونم روزانه چندساعت باید محیط کشت رطوبت دهی بشه؟؟

  پاسخ دادن
 • اردیبهشت 20, 1397 در 7:47 ب.ظ
  Permalink

  با عرض سلام من زمینی به مساحت 2 هکتار در خراسان رضوی دارم که مستعد کشت زعفران میباشد. میخواستم بپرسم چه پروژهایی مناسب این زمین هست. ممنونم.

  پاسخ دادن
  • اردیبهشت 22, 1397 در 8:19 ق.ظ
   Permalink

   به نظرم پروژه زعفران مناسب است

   پاسخ دادن
 • اردیبهشت 22, 1397 در 9:28 ق.ظ
  Permalink

  با عرض سلام و خسته نباشید،
  روزانه چند ساعت باید محیط کشت زعفران گلخانه ای رطوبت دهی بشه؟

  پاسخ دادن
 • خرداد 8, 1397 در 2:59 ق.ظ
  Permalink

  سلام! آیا در زیرزمین که از پنجره نورگیری دارد میتوان به کاشت گلخانه‌ای صورت گیرد لطفا راهنمایی کنید متشکرم

  پاسخ دادن
 • خرداد 30, 1397 در 5:29 ق.ظ
  Permalink

  سلام خسته نباشی من دانشجو ام تازه درسمو تموم کردم بیکارم میخاسم از حیاط منزل شروع کنم به کشت زعفران به روش گلخانه ای میشه کمک کنید مه پاش ها خیلی قیمت بالایی داره میشه بچای اون از سم پاش دستی استفاده کرد و چند وقت یکبار پیاز ها باید رطوبتی بشن.خیلی ممنون از سایت خوبتون .

  پاسخ دادن
 • مهر 15, 1397 در 8:59 ق.ظ
  Permalink

  با سلام خدمت آقای دکتر لطفی
  در ایروپونیک زعفران چه ماده معدنی را باید در آب حل کرد و بروی پیاز زعفران اسپری کرد

  پاسخ دادن
 • آذر 15, 1397 در 5:33 ب.ظ
  Permalink

  با سلام
  بنده چند ماهی هست که راجع به این روش حقیق میکنم!و قصد انجام این کار را دارم!
  چند سوال از خدمتتون دارم
  1-برای 100 متر مربع فضا در 5 یا 6 طبقه (مثلا 500 تا 600 متر مربع )
  بطور متعارف چقدر پیاز نیاز هست؟
  2-بعضی جاها میگن میشه دو بار در سال هم برداشت کرد ! چطور ممکنه؟
  3-چقدر زمین جهت خاک کردن پیاز برای مساحت ذکر شده نیازه؟
  4-آیا بعد از برگرداندن پیازها به خاک نیاز به آبیاری پیاز هست ؟ چقدر؟
  منتظر پاسخ شما هستم
  ممنون از حسن خلقتون بخاطر به اشتراک گذاشتن دانشتون!

  پاسخ دادن
  • دی 3, 1397 در 3:37 ق.ظ
   Permalink

   سلام اقا حامد
   اطلاعات من زیاد نیست
   ولی فکر میکنم که برای این مساحت بیشتر از یک تن پیاز نیاز دارید
   برای کشت دوم میزان خواب حقیقی پیاز رو کم میکنن
   بعد از برگرداندن به خاک فکر نکنم نیازی به ابیاری باشه چون گیاه به حالت خواب میره و باعث پوسیدگی پیاز و پخش شدن الودگی میشه
   به همه دوستانی که میخوان اقدام به کشت کنن توصیه میکنم تا برای خرید پیاز عجله نکنن و پیاز بالای 15 الی 20 گرمی خرید کنن
   تاکید میکنم اطلاعات من در حد مطالعه مقالات هست و هیچ تجربه عملی ندارم
   باعرض پوزش از آقای دکتر لطفی که تو کارشون دخالت کردم

   پاسخ دادن
 • تیر 17, 1398 در 8:19 ق.ظ
  Permalink

  با سلام و عرض ادب واحترام
  ممنون از سایت بسیار خوبتان
  ببخشید میخواستم بدانم شما در مورد میزان لوکس نوری و یا نور مورد نیاز زعفران گلخانه ای مطلبی دارید ممنون میشوم در این مورد مرا راهنمایی بفرمایید در صورت ارائه مطالب من به نام خودتان در تحقیقم استفاده میکنم خواهشمند است در این صورت اگر مطالبی دارید برایم ارسال فرمایید زیرا وقت زیادی برای ارائه ندارم ممنونه از بذل توجه شما با تشکر

  پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 56 = 66